EST | RUS | ENG | FIN

Site/SITEMAP

+372 443 4618

Viru | Lasnamäe | Pärnu Kesklinna | Cardens

Prindi

Juureravi

Nõuanne:

Pärast juurekanalite täitmist on mõningane tundlikkus vastava hamba piirkonnas lühiajaliselt normaalne.

Kui sügava hambaaugu, hamba murdumise või trauma tõttu pääsevad bakterid hambapulbini, sureb see tasapisi. Patsient tunneb valu kui ta hammustab ja mälub ning kui hambale satub kuumi või külmi jooke-toite. Kuna surnud hamba säsis vereringe puudub, ei jõua sinna ka organismi kaitsekehad. Reeglina pesitsevad sellise hamba õõnes ja närvikanalites pisikud ning ravi eesmärgiks ongi juurekanalite puhastamine ja kanalivalendiku täitmine.

Juurekanali ravi võetakse tarvitusele seetõttu, et hammas ei suuda ise paraneda. Ilma ravita muutuks infektsioon üha ulatuslikumaks, hambaluu hakkaks degenereeruma ning lõpuks võib hammas lihtsalt ära laguneda. Paraku hakatakse selle valu vastu abi otsima alles siis, kui valu on juba väljakannatamatu. Mõnikord soovib patsient surnud hamba lasta välja tõmmata, kuna see on odavam protseduur. See pole siiski kuigi sobiv lahendus, sest väljatõmmatud hamba kohale hakkavad nihkuma naaberhambad, mille tulemusel hambumus (ja seega ka hammaste välimus ning mälumisomadused) halveneb. Puuduva hamba asemele tuleks seega muretseda implantaat või sild, mis on juurekanali ravist kindlasti kallimad variandid. Seega on soovitav alati otsustada siiski esmalt juurekanali raviks.

Juurekanal on hambajuures asuv peenike kitsas käik, milles kulgevad hamba närvid, veenid, arterid ja lümfisooned. Juurekanal ulatub pulbi tipust kuni juure tipuni. Sõltuvalt juurte arvust võib hambal olla 1 kuni 4 juurekanalit.

Tavaliselt puhastatakse ja laiendatakse juurekanalid esimesel visiidil, mille järel asetatakse hambasse antibakteriaalne ravim ja suletakse hambaõõs tihedalt ajutise täidisega.

Sõltuvalt hamba juurepõletiku iseloomust võib juureravikuur kesta üks kuni viis viisiiti. Kui nakkus on lõpuks taandunud, suletakse kanal lõplikult juuretäidisega ning taastatakse krooni defekt. Suure krooni defekti korral võidakse toestada täidist spetsiaalse posti abil ja valmistada kas kuld- või portselankroon, et taastada hamba tugevus ja vastupidavus ning parandada välimust.

Elus hamba korral tehakse juureravi tuimastuse all, surnud hamba juureravi valutustamist ei vaja. Lühiajalist valulikkust võib esineda juhul kui juurekanali prepareerimise käigus materjali üle juuretipu tõugatakse.

Õnnestunud juureravi prognoos on hea. Ulatuslikemate juuretipu piirkonna luudestruktsioonide paranemise kontrollimiseks tehakse röntgenülesvõte poole aasta möödumisel juureravist